Tak naprawdę woda to temat rzeka… postaramy się jednak opowiedzieć Wam o najważniejszych aspektach wody w dwóch krótkich artykułach. Niniejszy artykuł odnosi się do właściwego nawodnienia organizmu, które jest niezwykle ważne dla odzyskania i zachowania zdrowia.
Dlaczego warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu?
Właściwe nawodnienie tak naprawdę jest w stanie zlikwidować każdy stan zapalny w organizmie, wszelkiego rodzaje bóle, w tym bóle stawów oraz migrenowe bóle głowy; ponadto wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn oraz utratę wagi. Ponadto woda odgrywa bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych – w procesie trawienia, absorpcji i transportu składników odżywczych; woda jest głównym rozpuszczalnikiem większości substancji odżywczych, dostarcza do komórek tlen i odprowadza z nich zbędne gazy. Woda zapobiega też odkładaniu się złogów w organizmie – nie tylko w naczyniach krwionośnych, ale również w tkankach, stawach, nerkach, wątrobie, mózgu czy skórze. Woda też rozrzedza krew i przeciwdziała tworzeniu się skrzepów – jest to szczególnie ważne przy zakrzepicy, nadciśnieniu, problemach z układem krążenia, woda zmniejsza ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Woda jest niezbędna przy produkcji hormonów, w każdym okresie naszego życia. Właściwe nawodnienie łagodzi uderzenia gorąca. Woda ma duży wpływ na naszą wydolność intelektualną, bez niej nie zachodzą procesy myślowe. Woda łagodzi również nadpobudliwość. Woda umożliwia prawidłowe działanie systemu odpornościowego. Woda doskonale nawilża skórę, spowalniając procesy starzenia, jest również głównym składnikiem nawilżającym stawy. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest również niezbędne, byśmy mogli utrzymać na prawidłowym poziomie zakwaszenie żołądka, które, jak się wkrótce dowiecie, odgrywa kluczową rolę w szeregu bardzo ważnych dla nas procesów.
Odwodnienie organizmu może dać objaw niemalże każdej choroby przewlekłej. Odpowiednie nawodnienie organizmu niejednokrotnie wystarczy, by wyjść ze zdiagnozowanej choroby autoimmunologicznej.
Woda jest głównym składnikiem naszego ciała. Wszelkie procesy biochemiczne w naszym organizmie mogą się dziać tylko z udziałem wody. Z uwagi na to, że woda jest stale zużywana, naszym zadaniem jest na bieżąco dostarczać odpowiednie ilości wody. Istotne jest także to, jaką wodę wybieramy.
Woda strukturalna
Gdzie występuje woda strukturalna?
Uzupełnienie i alternatywa
Woda z solą
A co z ciśnieniem krwi?
A co z ciśnieniem krwi?
Kompoty
W chłodnych porach roku można gotować kompot z dodatkiem anyżu, cynamonu lub goździków. Ale ostrożnie z ostrymi i rozgrzewającymi przyprawami szczególnie u osób z wysokim ciśnieniem czy nadmiarem gorąca. Używanie rozgrzewających przypraw jest kwestią bardzo indywidualną, warto zatem zasięgnąć porady dobrego terapeuty Medycyny Chińskiej.
Zupy warzywne
Woda butelkowana
A co z kawą?
Jeśli już koniecznie musisz pić kawę:
- nigdy nie pij kawy na pusty żołądek,
- po każdej filiżance kawy wypij dwie filiżanki dobrej wody,
- wypij kawę koło południa,
- unikaj picia kawy po godzinie 13,
- pij kawę bardzo dobrej jakości,
- unikaj kawy rozpuszczalnej.
To kilka wskazówek, które pomogą Wam złagodzić negatywne skutki picia kawy.
Pij ciepłe napoje
Pij między posiłkami
Najważniejsze jest picie poranne
Inne aspekty wody
Bardzo przydatne są również urządzenia zwiększające pH wody na zasadowe, jak również obniżające jej potencjał redukcyjny REDOX, czyli tak zwane ORP. Im niższe ORP wody, tym woda ta bardziej wymiata wolne rodniki. Niestety wody butelkowe, poza wyjątkami, są wodami mocno utlenionymi, czyli ten potencjał redukcyjny ORP mają mocno dodatni. Nawet jeżeli posiadają one dopuszczalny bezpieczny potencjał REDOX przy źródle, to w procesie butelkowania i magazynowania utleniają się i w rezultacie stają się szkodliwe dla zdrowia. Jeśli chodzi o pH wody, to im wyższe, tym lepiej, szczególnie dla osób, których pożywienie składa się głównie z pokarmów zakwaszających organizm. Jednak wody z wysokim pH nie piłabym bezpośrednio przed posiłkiem, w trakcie, ani też zaraz po z uwagi na osłabienie potencjału trawiennego naszego żołądka. Wodę o wysokim pH najlepiej pić ok. 2 godzin po posiłku i co najmniej godzinę przed posiłkiem.
Kolejny ważny aspekt – woda różni się od wszystkich związków występujących w naturze tym, że posiada zdolność przechowywania informacji – posiada tzw. pamięć. Tak, woda posiada pamięć, ma to swoje słabe, ale też bardzo mocne strony. Aby pozbyć się choroby, szczególnie przewlekłej, należy zmienić strukturę wody w organizmie – jak to zrobić? Już wkrótce pokażemy Wam kilka praktycznych sposobów.
Nawodnienie organizmu to proces
W tym artykule to już wszystko, jeśli macie pytania, zapraszam Was do kontaktu.
Ania Matuszewska