Reiki jako masaż energetyczny

Reiki jest energią inteligentną

Korzenie Reiki sięgają starożytnych zaginionych kultur istniejących na terenach dzisiejszego Tybetu. Ponownego odkrycia Reiki dokonał japoński mnich doktor Mikao Usui w drugiej połowie XIX wieku. Reiki wspomaga proces uzdrawiania chorób na poziomie fizycznym, jak również emocjonalnym i duchowym. Energia Reiki harmonizuje przepływ energii życiowej przez kanały i centra energetyczne w ciele człowieka, usuwając energetyczne blokady.
Osoba praktykująca Reiki pobiera energię przez czakrę korony, a oddaje przez czakramy znajdujące się na wewnętrznej stronie dłoni, stosując nakładanie rąk na określone miejsca na ciele (tzw. masaż energetyczny). Podczas zabiegu Reiki dochodzi do redukcji stresów i napięć, pogłębia się stan relaksu, umożliwiając ciału przywrócenie stanu równowagi i harmonii oraz uruchomienie jego naturalnych mechanizmów samonaprawczych.

Reiki jest energią inteligentną – dociera zawsze w odpowiedniej ilości, na poziom i w miejsce, gdzie jest najbardziej potrzebna. Reiki nie wymaga wiary, a jedynie przyzwolenia na działanie i chęci wyzdrowienia.
Dla wzmocnienia działania energii Reiki w obszarze głównych centrów energetycznych, w swojej praktyce podczas zabiegów wykorzystuję również kamienie szlachetne, szczególnie kryształy górskie. Poprzez dostarczenie nawet niewielkiej ilości energii do kryształu uzyskujemy jej zwielokrotnienie.
Jeśli traktujesz Reiki jako terapię, dobrze jest, aby poddać się minimum 10 zabiegom. Zabieg Reiki trwa około 45-60 minut w zależności od stanu zdrowia osoby poddającej się zabiegowi.

Badania naukowe​

Reiki jest jedną z form medycyny energetycznej, mającej na celu przywrócenie harmonii naszej wewnętrznej energetyce poprzez ładowanie energią, rozpuszczenie energetycznych blokad, rozluźnienie ciała tak, by energia płynęła swobodnie i we właściwym kierunku.

Badania naukowe coraz częściej potwierdzają skuteczność metody Reiki, dlatego z powodzeniem stosowana jest na całym świecie jako metoda holistyczna wspierająca leczenie wielu chorób, stosowana jest w prywatnych gabinetach, szpitalach i innych placówkach medycznych.

Przeprowadzone badania pokazały, iż Reiki pozytywnie wpływa na redukcję stresu, bólu i stanów lękowych, wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie napięcia mięśniowego, świadcząc o pogłębianiu stanów relaksu. Reiki wpływa też na pracę serca, redukując ilość uderzeń na minutę, co przekłada się na spadek ciśnienia. Ponadto zauważono, iż Reiki prowadzi do długoterminowego obniżenia psychologicznego stresu, jak również jest pomocne w przypadku psychoterapii i kwestii emocjonalnych. Energia Reiki wpływa również na poprawę pamięci i ogólnych funkcji umysłowych oraz jest pomocna w przypadku epilepsji.

Osobiście dobre efekty zauważyłam w poprawie pamięci krótkotrwałej u osoby po wylewie, redukcji bólów migrenowych, menstruacyjnych oraz mięśniowych, ustąpieniu kolek jelitowych, znacznej redukcji stresu oraz stanów lękowych.

Reiki a Tradycyjna Medycyna Chińska​

Reiki w dużej mierze opiera się o wiedzę z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC). Zgodnie z zasadami TMC, choroby powstają wtedy, kiedy energia życiowa Qi nie jest poprawnie rozprowadzana w organizmie – z uwagi na powstające blokady w systemie energetycznym człowieka. Blokady te wynikają najczęściej ze stresu czy niedoleczonych chorób lub też błędnego stylu życia – wszystko to prowadzi do napięcia mięśniowego, do zesztywnienia całego ciała. Reiki, relaksując głęboko całe ciało, likwiduje zastoje energetyczne i sprawia, że energia na nowo zaczyna poprawnie płynąć, odżywiając cały organizm, a tym samym poprawiając jego stan zdrowia.

Zgodnie z zasadami TMC, zdrowie także oznacza harmonię zarówno w człowieku (jego ciele, umyśle i duchu), jak i w jego otoczeniu; choroba natomiast powstaje w wyniku braku harmonii czy też jej zaburzenia. W ciele energetycznym przepływają wzajemnie dopełniające się energie Yin i Yang, łącznie określane jako energia życiowa Qi. W przypadku gdy pojawiają się blokady, energia nie może swobodnie płynąć we właściwym kierunku, a to prowadzi do zatracenia równowagi między energiami Yin i Yang. Ważne jest, aby jak najszybciej tę równowagę przywrócić. Można tego dokonać za pomocą Reiki.

Na system energetyczny człowieka, zgodnie z medycyną wschodnią, składają się centra energetyczne (czakry, tan tieny) oraz kanały, przez które przepływa energia życiowa. Kanały te nazywane są meridianami.

Meridiany przebiegają w całym ciele, pod powierzchnią skóry – niektóre są główne, inne “poboczne”, ale wszystkie są istotne dla harmonijnego działania organizmu. Najważniejszy tan tien natomiast znajduje się kilka centymetrów pod pępkiem, w głębi ciała. Czakry przedstawia się tradycyjnie jako koliste struktury energii, połączone z dwoma głównymi meridianami biegnącymi w kręgosłupie (Ren Mai i Du Mai). Czakry odpowiedzialne są za transformację i rozprowadzanie określonych energii po ciele.

Centra energetyczne połączone są ze sobą za pomocą meridianów, a wszystko to jest otoczone przez aurę. W systemie tym krąży energia życiowa, która zasila cały organizm, ale także i umysł. Blokady i zabrudzenia w ciele energetycznym człowieka, uniemożliwiają swobodny przepływ energii życiowej, prowadząc do niezrównoważenia wymiany energii między poszczególnymi narządami lub między ciałem a otoczeniem, a tym samym do powstania chorób fizycznych i problemów emocjonalnych. Brak bądź utrudnienie przepływu energii tylko w jednym miejscu powoduje powstanie zaburzeń w całym systemie energetycznym człowieka. Również w aurze gromadzą się różne brudy energetyczne, które należy regularnie oczyszczać.

Podczas pełnego zabiegu Reiki oczyszczony zostaje cały system energetyczny człowieka, a zbalansowane czakry oraz rozpuszczone blokady energetyczne umożliwiają przywrócenie stanu harmonijnego przepływu energii, pobudzając tym samym w sposób naturalny organizmu do zdrowienia.

Wskazania

Reiki może wspomóc leczenie praktycznie wszystkich chorób fizycznych, emocjonalnych i duchowych. Reiki stosuje się zarówno do uśmierzania bólu różnego pochodzenia, jak i do wspomagania leczenia nowotworu oraz chorób autoimmunologicznych. Pomocne jest również przy zaburzeniach funkcjonowania poszczególnych narządów (w tym narządów trawiennych) oraz problemach ze wzrokiem i uszami. Reiki przyspiesza proces zdrowienia przy złamaniach, kontuzjach i stłuczeniach oraz gojenia ran i regeneracji skóry po oparzeniach. Terapia Reiki wspomaga również podczas ciąży – zarówno matkę, jak i rozwijające się w jej łonie maleństwo.

Reiki stosowane jest też często jako metoda relaksu – eliminuje napięcie, uspokaja, rozluźnia mięśnie i daje odpocząć całemu ciału, dlatego szczególnie poleca się tę metodę dla osób żyjących w stresie, które pragną się po prostu zrelaksować.

Reiki stosuje się także do wspomagania leczenia lęków, uspokajania małych dzieci, wspomagania terapii osób z autyzmem czy z ADHD. Reiki można stosować również profilaktycznie – regularne zabiegi wspomagają cały organizm, rozluźniając układ nerwowy i znacznie poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego.

Przeciwskazania

Nie ma przeciwwskazań co do poddania się zabiegowi Reiki.