Terapia pożywieniem​

Niezależnie od tego, kto był ojcem choroby, zła dieta była na pewno jej matką.​

/Przysłowie chińskie/​

Co łączę w terapii żywieniowej?​

W ramach terapii pożywieniem Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) jest dla mnie podstawą – punktem odniesienia. Biorąc pod uwagę jednak realia dzisiejszej cywilizacji i jakość pokarmów, uznawanych przez TMC jako pokarmy lecznicze, jestem zwolennikiem łączenia zasad medycyny wschodniej z medycyną klasyczną, uwzględniającą najnowsze odkrycia i badania naukowe. W zależności od Twoich chęci i kondycji zdrowotnej, dużą uwagę zwracam na oczyszczanie wątroby, nerek i jelita grubego, czyli głównych filtrów naszego organizmu. Istotna jest dla mnie także właściwa edukacja w obszarze nie tylko zdrowego żywienia, ale również szeroko pojętego stylu życia, uwzględniająca choćby dobowy rytm pracy narządów, właściwy sen, odpowiedni relaks, czy ćwiczenia oddechowe. W zależności od Twoich potrzeb i zapału, przeprowadzam tak zwane „rewolucje żywieniowe”, które, poza zaleceniami i edukacją zdrowotną, uwzględniają również naukę gotowania, pomoc w zakupach, czy dobór odpowiednich naczyń i sprzętu kuchennego. Jestem świadoma tego, że zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia to proces. Każdy z nas jest inny – jedni potrafią zmienić dosłownie wszystko od zaraz, inni wolą wprowadzać zmiany stopniowo, krok po kroku. Bez względu na zakres i tempo wprowadzanych zmian, jestem otwarta na bycie Twoim towarzyszem od początku do końca. Wiem bowiem, jak ważne jest wsparcie na drodze zmian, szczególnie gdy zaczyna się pojawiać coraz więcej pytań : ) Każdą osobę traktuję bardzo indywidualnie, za każdego z Was czuję się bardzo odpowiedzialna, dlatego w celu lepszego poznania Twojej kondycji zdrowotnej, podczas pierwszego spotkania przeprowadzam obszerny wywiad, trwający co najmniej jedną godzinę.

Podejście wschodnie​

W swojej praktyce bazuję głównie na żywieniu zgodnym z Tradycyjną Medycyną Chińską (TMC). Indywidualna terapia pożywieniem według TMC skupia się na jakościowym oddziaływaniu pożywienia na ciało oraz uwzględnia między innymi indywidualną konstytucję i kondycję zdrowotną, klimat, pory roku, płeć, wiek oraz fazy cyklu menstruacyjnego u kobiet. Poszczególne produkty spożywcze są środkami terapeutycznymi o łagodnym działaniu, pomagającymi ciału powrócić do stanu równowagi bądź tę równowagę utrzymać. Klasyfikacja pożywienia zgodnie z TMC uwzględnia następujące kryteria: naturę termiczną, smak, system narządów, z którymi dane produkty są powiązane oraz kierunek przepływu energii. Postawiona trafnie diagnoza pozwala na dobór odpowiednich produktów, które w połączeniu z właściwie dobraną techniką przyrządzenia potrawy, będą wspierały nasz organizm w powrocie do stanu równowagi czyli zdrowia. Zmieniając styl życia warto również uwzględnić dobowy zegar przepływu energii w organizmie (tzw. energetyczny zegar narządów) tak, by w jak najlepszy sposób wykorzystać potencjał całego ciała oraz umysłu.

Podejście zachodnie​

W dzisiejszych czasach warto uzupełnić podejście wschodnie o kwestię choćby utraty sporej ilości wartości odżywczych (szczególnie w warzywach i owocach) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ponadto niektóre produkty spożywcze (choćby biały cukier, pszenica, mleko czy mięso), cenione kiedyś z uwagi na swoje wartości terapeutyczne, dziś są znacząco modyfikowane i zanieczyszczone, przez co stosując je nie osiągniemy pożądanego rezultatu, a wręcz sobie zaszkodzimy. Warto zatem wykorzystać wiedzę z najnowszych badań naukowych dotyczącą jakości dzisiejszych żywieniowych produktów terapeutycznych.

Zioła, suplementy​

Obecnie trudno jest znaleźć faktycznie pełnowartościowe produkty. Dla przykładu dzisiejsza marchewka, mimo iż wygląda podobnie, nie jest marchewką, którą jadła Twoja babcia i dziadek, zawiera ona bowiem około 75% mniej magnezu. Dlatego w uzasadnionych przypadkach ważne jest, aby wspomóc okresowo swój organizm dobrej jakości suplementami i odpowiednio dobranymi ziołami. Im gorzej się czujesz, im dłużej towarzyszą Tobie dane dolegliwości, tym wsparcie organizmu w postaci ziół i suplementów jest bardziej wskazane. Uwzględniając strefę klimatyczną, w której żyjemy, warto monitorować poziom witaminy D3 i w razie potrzeby suplementować odpowiednie dawki, szczególnie w okresach jesienno-zimowych i wczesnowiosennych.

Higiena wewnętrzna​

Większość kierowców restrykcyjnie przestrzega terminu przeglądu swoich samochodów, wymiany oleju, czyszczenia filtrów, naprawy uszkodzonych elementów pojazdu. Rzadko kto jednak poświęca tyle uwagi swojemu własnemu wnętrzu, swoim własnym płynom i filtrom, które u większości osób wołają o pomoc. Zarówno wątroba, jelito grube, jak i nerki przez długi czas są bardzo cierpliwe, zazwyczaj nie dając większych objawów do czasu, kiedy pozostało mniej niż 20 procent wydolności danego narządu (szczególnie dotyczy to nerek). Jelito przez wiele lat odkłada złogi, toksyny i inne szkodliwe związki w postaci przyklejonych do ścianek jelita kamieni kałowych (rekordziści potrafią latami nosić ich aż od 5 do 10 kilogramów!). Toksyny z tych kamieni nieustannie przedostają się do krwi, nadmiernie obciążając i zatruwając nie tylko pozostałe dwa filtry (wątrobę i nerki), ale praktycznie każdą komórkę naszego organizmu. Wątroba jest bardzo wdzięcznym narządem, można ją bowiem w pełni zregenerować. Procesy zachodzące w nerkach są natomiast najczęściej nieodwracalne. Podejmując decyzję o zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia naprawdę warto poświęcić trochę uwagi i zadbać o właściwe odciążenie, oczyszczenie i zregenerowanie tych trzech bardzo ważnych i pracowitych narządów. Rezultaty są bezcenne!

Edukacja​

Bardzo ważne jest dla mnie to, aby każda osoba, której będę towarzyszyć na ścieżce zdrowego odżywiania, była wystarczająco samodzielna do tego stopnia, by na co dzień mogła jak najlepiej zadbać o siebie i swoją rodzinę. Dużą wagę przykładam do tego, by w przystępny sposób przekazać tajniki zdrowego odżywiania i stylu życia.

Wsparcie​

Zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia jest procesem. Rzadko komu udaje się tego dokonać z dnia na dzień. Nawet jeśli chęci i siła woli są mocne, informacji i pytań jest wiele, dlatego potrzeba na to czasu. Bardzo często nawet nie jest to zmiana nawyków, a po prostu nauczenie się odżywiania na nowo. Tempo wprowadzanych zmian zależy od Ciebie. Tempo zmian nie jest tak ważne, jak trwałość nowych nawyków. Wiem, jak ważny jest kontakt z terapeutą podczas terapii, zwłaszcza w początkowym jej okresie, dlatego moim zadaniem jest też bycie Twoim towarzyszem, przyjacielem nie tylko podczas prywatnych konsultacji, ale również w okresie pomiędzy nimi. Do wyboru pozostawiam kontakt poprzez chat bądź e-mail.